One rządzą Poznaniem – o zastępczyni prezydenta miasta i czternastu radnych Poznania

Było ich dwanaście, teraz będzie czternaście. Wśród nich są: koszykarka, znawczyni sztuk walki, bankowiec, masażystka, feministka, konserwatystka, a nawet ułan(ka)! Poznańskie radne. I czwarty zastępca prezydenta Miasta Poznania, którym także została kobieta! Poznajcie poznanianki, które przez najbliższe pięć lat będą decydować o tym, co zmieni się w naszym mieście.

Październikowe wybory samorządowe przyniosły sporo zmian w Radzie Miasta Poznania, która decyduje m.in. o losach pieniędzy z budżetu: być albo nie być przedszkoli, kwestiach budowy infrastruktury, jak np. ulice i chodniki czy ścieżki rowerowe.

Nowa rada miasta liczy 34 osoby. To o trzy mniej niż przez ostatnie cztery lata. Zmiana ta wynika z wyludniania się miasta – po tym jak Poznań stał się miastem liczącym mniej niż 500 tysięcy mieszkańców uprawnionych do głosowania, stracił trzy mandaty. A mimo to kobiety zyskały. Poznaniaków reprezentować będzie czternaście pań. To 41 procent całego składu rady. Było ich nawet więcej, bo piętnaście, ale jedna z nich – Katarzyna Kierzek-Koperska, została zastępczynią prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Kobieta (znów) na stanowisko
Gdy w 2014 r. Jacek Jaśkowiak wygrywał wybory i został prezydentem Poznania, obiecywał, że jednym z jego zastępców zostanie kobieta. I tak też się stało – wiceprezydentem Poznania została Agnieszka Pachciarz, była prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w rządzie Donalda Tuska. W jej rękach znalazły się polityka zdrowotna, społeczna i mieszkaniowa miasta. Ale na stanowisku nie utrzymała się długo, z funkcji zrezygnowała po ośmiu miesiącach, w sierpniu 2015 r. Po jej odejściu całą czwórkę zastępców Jaśkowiaka stanowili mężczyźni. Teraz ma być inaczej. Obok prezydenta miastem rządzić będzie Katarzyna Kierzek – Koperska, matka i przedsiębiorczyni.

Tekst: Filip Czekała

Zdj. Janusz Świdurski

To tylko fragment artykułu – przeczytaj całość w Magazynie Kobieta warta Poznania – bezpłatnie dostępnym w internecie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *